Witam z kolejnym zestawem wylosowanym dla Was z talii Kart Wewnętrznego Rozpoznania.

Ze strony pozytywnej pojawiła się dzisiaj karta POKÓJ,
a ze strony negatywnej OCZEKIWANIA.

O oczekiwaniach w moich postach przeczytaliście już wiele.
Oczekiwania zarówno w stosunku do samych siebie, jak i do innych osób zawsze kryją pod sobą potrzeby.
Największa trudność polega na tym, że są to potrzeby z przeszłości,
potrzeby niezrealizowane przez najbliższych,
potrzeby nigdy nie nazwane,
potrzeby najbardziej elementarne,
potrzeby akceptacji, miłości i bezpieczeństwa.

Jeżeli nie zaznałeś miłości i akceptacji od swoich najbliższych, jeżeli Twoje potrzeby realizowane były powierzchownie i warunkowo, zapewne nauczyłeś się walczyć o nie, ciągle podnosząc poprzeczkę samemu sobie.

Zatrzymaj się na moment i przyjrzyj się czego od siebie oczekujesz?
Jesteś nie dość elokwentny? Twoi znajomi, zawsze wiedzą co powiedzieć, nie tak jak TY?
Masz za niskie stanowisko? Inni awansują szybciej?
Może źle wychowujesz swoje dzieci? Znowu skończyło się awanturą?
Jeżeli jeszcze nie potrafisz znaleźć odpowiedniego partnera i znowu jesteś sama, komplet niezrealizowanych oczekiwań masz prawie podany na tacy.

Dokąd tak pędzisz?
Co Cię popycha do porównywania się z innymi?
Dlaczego stale coś musisz, a nie po prostu chcesz?
Kiedy zbudowałeś stos swoich „powinienem”?
Powiesz zapewne, że oczekiwania i ambicja są potrzebne do wspierania w rozwoju, że bez nich stoisz w miejscu.
Otóż nie, oczekiwania zawsze prowadzą do stresu i niezadowolenia przy ich braku realizacji. Kiedy zaś są realizowane, rodzą kolejne oczekiwania.
Jeżeli chcesz się rozwijać, poznaj swoje potrzeby, swoje talenty i wyznaczaj cele. Nieosiągnięte cele można zrewidować i skorygować. Nie uderzają w ocenę siebie i innych, generują jedynie potrzebę zrewidowania wszystkich czynników wpływających na ich realizację, ich przedefiniowanie i dostosowanie.

Zauważ również, że Twoje stale rosnące oczekiwania, ciągłe powinności i przymusy, rozchodzą się jak zraza na Twoje najbliższe otoczenie.

Jak reagujesz kiedy przyjaciółka skarży się na swoją córkę?
Działasz jak automat: „Musisz” coś natychmiast z tym zrobić!
„Powinnaś” wprowadzić jej system kar!

Jeżeli masz dzieci, przyjrzyj się jak realizujesz ich emocjonalne potrzeby. Pozwalasz im szukać własnych pasji, czy powinni robić coś co inni będą podziwiali? Kolejne zajęcia sportowe, gra na instrumencie i inne „rozwijające” aktywności.
Nigdy nie jest za późno, zatrzymaj się i poznaj tego małego, czy już może młodego człowieka, z którym żyjesz pod jednym dachem.
Zapytaj o czym marzy i czego pragnie.
Jak już zapytasz.. posłuchaj, naprawdę posłuchaj i nie oceniaj, nie gaś!

Druga karta mówi dzisiaj: POKÓJ jest najważniejszy.
Pokój wewnątrz Ciebie, akceptacja swojego miejsca na ziemi, akceptacja siebie, swoich pragnień i celów pozwoli Ci na doświadczanie swojego życia.

Akceptacja i otwartość na poznawanie oraz ciekawość życia i innych ludzi zredukuje codzienny stres, pozwoli Ci od nowa smakować życie.
Zamień „muszę” i „powinnam” na „chcę” i „potrzebuję”.

Proponuję pierwsze ćwiczenie.
Od momentu przeczytania tego postu, przez cały tydzień, nosisz przy sobie notesik. Za każdym razem kiedy powiesz do siebie lub kogoś innego słowo „muszę / musisz” lub „powinnam / powinnaś” zapisujesz to w swoim notesie. Każdego wieczora lub w innym dowolny momencie dnia otwórz swój notes i spróbuj pomyśleć jak to zdanie mogłoby brzmieć inaczej. Zamień słowo „muszę” na „chcę”, „potrzebuję” byłoby super zrobić” i inne pozytywne stwierdzenia…
Jeżeli starczy Ci wytrwałości do realizacji pierwszego ćwiczenia, w co nie wątpię, napisz do mnie po kolejny jego etap! Jestem tu dla Ciebie!

Badania jasno wykazują (Bishop i wsp. 2004r.), że u osób trenujących uważność i świadomie uruchamiających tryb bycia zamiast działania znacząco redukuje się stres, zmniejsza się ryzyko stanów depresyjnych czy lękowych, podnosi się odporność ogólna organizmu, poprawia się samoocena i podnosi ogólny komfort życia.

Mam nadzieję, że jeżeli nie moje posty to wyniki badań przywołanych powyżej, co najmniej zachęcą Cię do przyjrzenia się tematowi odrobinę dokładniej.

Zainteresowany?
Zadzwoń, napisz i umów spotkanie coachingowe, zapewniam Cię, że wspólnie dotrzemy do Twoich wewnętrznych wartości i aktualnych potrzeb. Tych zaprzeszłych i niezrealizowanych już dzisiaj nie odbudujesz. One przepadły ale Ty możesz odkryć te aktualne.
Twoje aktualne potrzeby, prowadzące Cię do rozwoju, doceniania tego co masz oraz korzystania w pełni z tego gdzie jesteś i kim jesteś.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane oznaczone są *

Możesz używać tych tagów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>