SPÓJNOŚĆ KOMUNIKATU Z DZIAŁANIEM JEST KRYTYCZNA.
AUTORSKI PROGRAM ŚWIADOMEGO LIDERA

Autentyczność.. Czym ona jest i dlaczego tak wiele o niej mówi się na szkoleniach z przywództwa?

Potrzeba mówienia o autentyczności liderów miała największy rozkwit w czasie kryzysu przywództwa, który datuje się na przełomie XX i XXI wieku. Wiele, wartych zainteresowania teorii zawarł w swoich opracowaniach Bill George, uznawany za autora koncepcji autentycznego przywództwa.

Autentyczność to przede wszystkim działanie zgodnie ze sobą, ze swoimi wartościami oraz wiedzą i doświadczeniem, a nie dlatego, że wypada i trzeba się utrzymać na stanowisku za wszelką cenę.

Autentyczny lider dopuszcza popełnianie błędów i nie boi się o nich mówić. Zamiast je ukrywać, mówi jakie wyciągnął z nich lekcje i co następnym razem zrobi lepiej.

Autentyczny przywódca jest świadomy samego siebie, potrafi zaczerpnąć ze swoich inspiracji, ale w obszarach gdzie nie jest ekspertem śmiało korzysta z inspiracji innych ludzi.

Autentyczny przywódca wierzy w siebie i swoją sprawczość, nie musi „podpinać” się pod sukcesy innych i jest dumny z zespołu podkreślając ich zasługi.

Autentyczny przywódca prowadzi do sukcesu, wierząc w ustalane cele i możliwości swojego zespołu. Jednocześnie w pełni z celem się identyfikuje i aktywnie podkreśla jego ważność, poprzez swoje zaangażowanie w działania i wsparcie w gorszych momentach.

A kim Ty jesteś dla swojego zespołu?
Kierownikiem, menadżerem czy liderem i przywódcą?
Czy jesteś wiarygodny dla swojego zespołu?

Spotykałam na swojej drodze wielu kierowników, ale niewielu liderów.
Jak już spotkałam lidera to był to człowiek, który pozostał w mojej pamięci poprzez swoją charyzmę, autentyczne zaangażowanie oraz prawdziwe zainteresowanie ludźmi, z którymi współpracował.

Człowieka, który staje na czele zespołu, ale nie jest liderem i przywódcą rozpoznasz stosunkowo łatwo. Zwróć uwagę na jego zachowanie, sposób wyrażania opinii oraz komunikowanie się z zespołem własnym jak i z zespołami współpracującymi.

Jeżeli mówisz swojemu zespołowi, że projekt jest ważny i trzeba chwilowo zintensyfikować wysiłek, a sam wychodzisz do domu przed czasem nie sprawdzając nawet statusu prowadzonych prac, umówmy się, że nad byciem liderem jeszcze musisz popracować.

Za każdym razem, kiedy oczekujesz, że Twój zespół wesprze Cię w przygotowaniu planu oszczędzania bo aktualnie Twoją firmę dotyka kryzys, a sam niezmiennie epatujesz wydatkowaniem budżetu na działania nie prowadzące bezpośrednio do osiągania celu, nie oczekuj, że zespół zobaczy w Tobie przywódcę.

W obu powyższych przypadkach, najbardziej prawdopodobnym zachowaniem Twojego zespołu będzie uruchomienie systemu przetrwania. Odkryją bardzo szybko, że robisz i mówisz rzeczy, które ktoś Ci każe, które wypada lub które kopiujesz bez przekonania od innych osób.
Jeżeli chcesz, aby Twój zespół był naprawdę efektywny i widział w Tobie przywódcę bądź autentyczny, bądź z nimi, ustalaj zasady, w które sam wierzysz i którymi żyjesz!

Łatwo powiedzieć, ale trudniej zrobić?
Możliwe, że tak dzisiaj myślisz i tak to dzisiaj czujesz.
Zrób pierwszy krok, POZNAJ PRAWDZIWEGO SIEBIE. Bez tego kroku nie masz praktycznie szans na pójście dalej tą ścieżką.
Poznaj swoje silne strony i skup się na nich, wspieraj je i rozwijaj.
Poznaj swoje słabe strony i tak zorganizuj pracę, aby mieć wokół siebie ekspertów z tych obszarów. Jeżeli uczciwie będziesz komunikował siebie, zapewniam Cię, że znajdziesz silne wsparcie w zespole.

Jak już siebie poznasz, przyjrzyj się temu CO CIEBIE WYRÓŻNIA od innych.
Wypromuj to i rozwijaj. Pamiętaj jednak o czystej ludzkiej pokorze, zawsze rozwijaj swoje talenty i dbaj, żeby nie popadać w samo zachwyt.
Bądź jednocześnie pewny tego co robisz, a może nawet bardziej dlaczego to robisz.

Jak już znasz siebie, swoje mocne strony i ograniczenia.
Jak już wiesz w czym jesteś naprawdę dobry i co wyróżnia Cię od innych,
SKUP SIĘ NA DZIAŁANIU.
Działając zgodnie ze sobą i ze swoimi wartościami zdobędziesz zaufanie i siłę zespołu.

Te 3 proste kroki ciągle pokonywane, będą Twoją siłą do nieustannego rozwoju przywództwa i do osiąganie sukcesów.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej jak wykonać w praktyce te 3 kroki, zapraszam do kontaktu!
Już dziś postaw pierwszy krok na drodze przywództwa!
Zapewniam z doświadczenia, że jest to warte niemal każdego wysiłku!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane oznaczone są *

Możesz używać tych tagów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>